joomla templates top joomla templates template joomla

Recital fortepianowy Michała Szymanowskiego

serwis.bip.golub-dobrzyn.com.pl/ włącz . Opublikowano w Wąbrzeźno powiatowe

W niedzielę 23 sierpnia o godzinie 17.00, na scenie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, wystąpi Michał Szymanowski, uczestnik 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

W programie koncertu znalazły się prawdziwie polskie utwory, między innymi polonezy i mazurki. Na fortepian solo powstało 16 polonezów, ale tylko siedem Chopin uznał za godne wydania. W interpretacji Michała Szymanowskiego zabrzmi jeden z nich: Polonez cis-moll op. 26 nr 1. Chopin określił go, jako "polonaises mélancoliques". Przeplatają się w nim elementy liryczne z dramatycznymi.

Obok polonezów za najbardziej "polskie" z utworów Chopina uznawane są mazurki. Fascynacja muzyką ludową znalazła w nich swoje odzwierciedlenie. Pod wspólną nazwą "mazurek" kompozytor połączył elementy trzech tańców ludowych: mazura, kujawiaka i oberka.

W programie koncertu znalazły się mazurki z opusu 59, a także Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, w którym Jarosław Iwaszkiewicz odnajduje „nocne dumanie o wierności czy miłości – połączone z nocnym rozmyślaniem o ojczyźnie”. Na koniec pianista wykona Sonatę h-moll, którą kompozytor dedykował hrabinie Emilii de Perthuis, należącej do grona utytułowanych uczennic.